dobry psycholog Warszawa, terapia małżeńska Warszawa

Nasza filozofia psychoterapii

Istnieje wiele różnych modeli i podejść terapeutycznych, a każde z nich ma swoich zwolenników, cechą wspólną tych modeli i jednocześnie najważniejszym elementem leczenia jest relacja terapeutyczna. W Centrum Terapii Psyche-Medical oferujemy terapię w nurcie psychodynamiczym, humanistycznym, systemowym, behawioralnym i eklektycznym (łączącym różne modele i podejścia terapeutyczne).

Nasza filozofia psychoterapii odnosi się do rozumienia psychoterapii jako specjalnej formy interpersonalnej relacji stworzonej by uaktywnić, wzmocnić i odkryć naturalne siły leczące tkwiące w każdym ludzkim umyśle. Każdy z nas posiada wewnętrzną, wrodzoną zdolność by powrócić do równowagi psychicznej zaburzonej w wyniku psychicznych urazów, deprywacji i strat, podobną do procesu gojenia się ran fizycznych.

Emocjonalne zdrowienie, nie jest jednak procesem jednoosobowym. Potrzebujemy wielu relacji z różnymi osobami, by czuć się częścią społeczności, poznajemy siebie w relacjach i poprzez te relacje. Nasze postrzeganie siebie jest tworzone w dużej mierze w wyniku tego co słyszymy, co inni mówią o nas i jak nas traktują. Rozwój jednostki mógł być na jakimś etapie zakłócony emocjonalnie zbyt trudnymi wydarzeniami a możliwości rozwojowe i adaptacyjne zostały zahamowane. Wspierająca relacja z terapeutą stwarza idealne warunki do emocjonalnej reparacji.

Istota psychoterapii jest nieskomplikowana, to rozmowa z terapeutą. Niemniej jednak w tej prostej relacji powstają głębokie i wnikliwe refleksje oraz emocjonalny wzrost i zmiana.