terapia dla par Warszawa, dobry psycholog dziecięcy Warszawa

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

jak wybrać dobrego psychoterapeutęNie ma jednego sposobu, na znalezienie dobrego psychoterapeuty. Biorąc pod uwagę fakt, że od kompetencji terapeuty w dużej zależy mierze skuteczność terapii, warto dołożyć starań by znaleźć dobrego psychoterapeutę dla siebie. Relacja z terapeutą jest też głównym czynnikiem leczącym, jak wynika z wielu badań.

Psychoterapeutą jest osoba, która ukończyła studia psychologiczne lub medyczne oraz podyplomowe szkolenie (4-5 –letnie) w wybranym nurcie terapii w Ośrodkach rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, więc warto zwrócić uwagę jaką szkołę skończył Twój psychoterapeuta i gdzie się superwizuje – o takie informacje można po prostu zapytać na pierwszej konsultacji. Psycholog to jeszcze nie psychoterapeuta.

Dobry psychoterapeuta, któremu warto zaufać to psychoterapeuta, który regularnie superwizuje swoją pracę. Superwizja to spotkanie z bardziej doświadczonym psychoterapeutą (zwanym Superwizorem) na którym jest omawiany proces terapeutyczny, postępy w terapii i mechanizmy psychologiczne, dbając o anonimowość klientów i poufność prezentowanych danych.

Psychoterapeuta zobowiązany jest do przestrzegania zasad etycznych zawodu psychoterapeuty, psychologa i lekarza (gdy jest też lekarzem). Kodeks Etyczny Zawodu Psychoterapeuty możesz przeczytać tutaj.

Dobry psychoterapeuta nie daje rad, nie udziela konkretnych wskazówek (chyba, że jest to porada psychologiczna – nie terapia). Do zmiany i odkrywania nowych rozwiązań dochodzi sam klient, w wyniku warunków jakie stwarza psychoterapeuta i sytuacja terapeutyczna.

W naszym Centrum Terapii wszyscy psychoterapeuci szkolą się w renomowanych szkołach i superwizują swoją pracę, spełniają wymagania zawodu psychoterapeuty określone przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, dbamy o jakość świadczonych usług, tak jak dbamy o każdą prowadzoną terapię.