dobry psycholog dziecięcy Warszawa, dobry psycholog Warszawa

Na co mam się przygotować rozpoczynając psychoterapię?

Na co mam się przygotować rozpoczynając psychoterapięPsychoterapia jest w pewnym sensie wyzwaniem. Psychoterapia nie zawsze jest łatwa. W trakcie procesu psychoterapii można dotknąć bolesnych emocji, czasami może nastąpić tymczasowe pogorszenia samopoczucia, dzieje się to jednak dość rzadko. Częściej następuje poprawa samopoczucia, ze względu na to np. że zaczynamy pracę nad problemem, a nie tkwimy w tych trudnościach.

Proces terapii może skłaniać do kwestionowania dotychczasowego życia oraz uruchamiać impulsy do działania, przeprowadzenia realnej zmiany. Ważne jest aby w trakcie terapii nie podejmować ważnych, radykalnych decyzji życiowych, ponieważ mogą być podejmowane impulsywnie, przed zrozumieniem właściwych, głębszych motywacji i emocji.

W terapii mogą pojawić się emocje do terapeuty. Rozumienie emocji do terapeuty i emocji związanych z przebiegiem terapii, jest bardzo ważnym elementem terapii i wspiera proces leczenie. Są to tak samo ważne emocje jak każde inne i powinny być omawiane z terapeutą, ważne jest aby wyrazić i zrozumieć te emocje i ich szerszy kontekst.

Z terapii można w każdej chwili zrezygnować, ale warto omówić przyczyny tej decyzji, bo być może są one częścią problemu nad którym pracuje się w danym momencie w terapii. Zwykle udaje się zrozumieć ważny problem emocjonalny dotyczący relacji z innymi ludźmi, nie tylko z terapeutą.

Wyzwania i trudności w terapii są dobrze znane i rozumiane przez doświadczonego terapeutę a wszelkie aspekty tych trudności wnoszone przez pacjenta, są rozwijające dla procesu terapii. Warto zdobyć się na otwartość też w tym zakresie.