terapia DDA Warszawa, leczenie zaburzeń osobowości Warszawa

Po czym poznać dobrą parę?

Każdy związek jest inny – to pewne. Ale można odnaleźć kilka punktów zbieżnych, po których poznamy „dobraną parę”.

1. Szczerość i zaufanie.
Bycie szczerym nie jest jednoznaczne z mówieniem wszystkiego o sobie. Oznacza raczej, że partnerzy wiedzą jakimi są ludźmi i jakie odczuwają emocje. W zdrowej, opartej na zaufaniu i szczerości, możesz bez obaw powiedzieć partnerowi co czujesz i oczekiwać, że Cię zrozumie lub przynajmniej  spróbuje to zrobić.

2. Akceptacja i odpowiedzialność.
Jeśli chcesz z kimś być, powinieneś akceptować to, jakim jest. Nie chodzi tu o ślepe zapatrzenie się w drugiego człowieka i akceptowanie wszystkich jego wad czy przymykanie oka na wszelkie wybryki – w tak zwanym zdrowym związku niezbędna jest przecież odpowiedzialność za swoje czyny.
Jeśli jednak czujesz, że za wszelką cenę musisz coś w partnerze zmienić, to niedobry znak: może świadczyć np. o wzajemnym niedopasowaniu. Warto przy tej okazji pamiętać podstawową zasadę dobrych partnerskich: chcąc coś zmienić w związku, zacznij od zmiany siebie i swoich zachowań.

3. Humor i optymizm.
To niezbędne komponenty pozytywnych relacji, które pomagają przetrwać trudne momenty w życiu, nie pozwalają brać niektórych aspektów życia życia zbyt serio i zanadto zamartwiać się problemami. Niektórzy twierdzą, że śmiech jest formą medytacji. A jak wiadomo medytacja nie tylko oczyszcza umysł, ale pomaga pozbywać się lęków, stresu, złego nastroju. Śmiech ładuje nam baterie – dobrze to robić w parach.

4. Realizm i przebaczenie.
Nierealne wyobrażenia na temat partnera zawsze skazują nas na zawód i konflikty. Z kolei nieumiejętność przebaczania sprawia, że trudno te konflikty załagodzić. Każdy popełnia błędy. Bez wybaczenia trudno z nimi wytrzymać w związku.

5. Miłość i szacunek.

Czasami bierzemy życie zbyt serio i gubimy się w codzienności zapominając jak cudownie jest się zatrzymać i powąchać kwiaty. Zapominamy się zachwycać i znajdywać ukojenie. To samo dzieje się w związku. Aby relacja była udana, trzeba nad nią pracować. Poświęcać ukochanej osobie czas, okazywać jej miłość i ponad wszystko – szacunek.

Źródło: Charaktery Portal Psychologiczny