leczenie nerwicy Warszawa, dobry psycholog dziecięcy Warszawa

Rozwód

rozwódRozwód to stresująca sytuacja emocjonalna zarówno dla rodziców jaki i dla dzieci. Warto pomóc dziecku i sobie przejść przez rozwód na tyle bezpiecznie, na ile się da. Podstawowym wyzwaniem rodziców jest ochronić poczucie bezpieczeństwa dziecka, które w tym okresie wydaje się być najbardziej zachwiane.

Kłótnie rodziców, wyprowadzenie się z domu mamy lub taty, rozstanie rodziców,  są dla każdego dziecka bolesnym przeżyciem. Podczas rozstawania się rodziców dziecko jest świadkiem, a często uczestnikiem, wielu konfliktów naruszających jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice skupieni na własnych problemach, przytłoczeni emocjami związanymi z rozwodem, często nie zdają sobie sprawy, jak silnie dziecko przeżywa wszystko, co dzieje się między nimi.

Jednocześnie to rodzice przede wszystkim mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tą bolesną sytuację i ograniczyć strach bunt, złość, żal, poczucie winy. Rozwód to niemal zawsze doświadczenie negatywne dla dziecka, nie zawsze musi jednak działać niszcząco.

Rodzicu, szczególnie pomocnym w przechodzeniu przez rozwód może okazać się skorzystanie z krótkoterminowej terapii skupionej wokół uczuć związanych z tą zmianą w Twoim życiu.

Rozwód jest silnie stresującym doświadczeniem, które wpływa na to, że rodzice będąc sami w trudnych emocjach mają mniej przestrzeni na rozumienie emocji własnych dzieci. Warto zadbać o siebie rodzicu, by móc adekwatnie zadbać o dziecko.

Kolejnym krokiem, który może znacząco obniżyć sytuacje konfliktowe w trakcie rozwodu, jest skorzystanie z mediacji i przy pomocy mediatora podjęcie wspólnego wysiłku przez rozwodzących się rodziców by wynegocjować dogodne rozwiązania dotyczące np. dalszej opieki nad dziećmi.