dobry psycholog dziecięcy Warszawa, psychoterapia Warszawa

Trudno ze sobą, bez siebie – trudniej?

Terapia par jest dla osób gotowych na nowo spojrzeć na siebie i swój związek. Jak powinna wyglądać?

Psychoterapeuci pracują w ramach różnych nurtów terapeutycznych. Pary powinny zorientować się, który potencjalnie najbardziej im odpowiada, a następnie umówić się z terapeutą na konsultację. Konsultacja trwa zazwyczaj 50 min. i kończy się ustaleniem optymalnej formy pomocy.

Podejście psychodynamiczne to praca nad historią tej pary, ale też indywidualną historią każdego z partnerów. Daje ono dużo większą możliwość wglądu w siebie, zauważenia, że czasem to na co narzekamy, ma głębokie uwarunkowania sięgające rodziny pochodzenia i relacji z przeszłości.  Badania pokazują, że uzyskanie wglądu w to co jest aktualnie w związku odtwarzane lub niszczące potencjał związku pozwala przebudować związek w taki sposób aby zaspokajał potrzeby i pragnienia partnerów. Pary mają okazję  zaobserwować jakie są ich niewyrażone oczekiwania od siebie nawzajem oraz sposoby realizowania tych pragnień. Praca prowadzi do pogłębienia bliskości i wzajemnego zrozumienia.

Podejście poznawczo-behawioralne kładzie nacisk na rozpoznanie przekonań i doświadczeń dotyczących działania obu stron w związku. Każdy zaczyna budować relację z pewną konkretną wizją, jak ta relacja powinna wyglądać. Czasami podczas sesji zaleca się zadania, ćwiczenia, treningi w ramach których małżonkowie mają nauczyć się konkretnych umiejętności np. radzenia sobie ze złością.

Podejście systemowe traktuje związek, parę jako odrębną jakość, którą tworzą wspólnie partnerzy. Terapeuci systemowi podkreślają, że jednym z ważnych elementów ich dociekań jest powtarzający się schemat zachowań w związku. Warto pamiętać, że w parze nie istnieje jedna wyraźna przyczyna pewnych zachowań (np. mąż zarzuca żonie, że to zawsze Ty zaczynasz kłótnie, bo się ciągle czepiasz). Związek to ciąg relacji, zachowań i odpowiedzi na czyjeś zachowanie, które wzajemnie się napędzają. Im więcej trudnych emocji, tym więcej frustracji w parze i tym trudniej to zatrzymać. Czasami bez terapeuty się nie da!

Niektórzy terapeuci pracują wykorzystując różne elementy tych podejść – terapia eklektyczna – w celu osiągnięcia celu terapeutycznego i umożliwienia parze wglądu „w to co sobie wzajemnie robią i dlaczego”. Jeśli para ma motywację by zrozumieć siebie nawzajem to sukces jest blisko!